۱) بر هم خوردن تعادل روانی

۲)  عدم تمرکز

یکی از ضررهای رایج خودارضایی این است که شخص مبتلا به دلیل این که دائما با خیالات جنسی در کش و قوس است، بعد از مدتی قدرت تمرکز خود را از دست می‌دهد. یکی از دلایل موفق نبودن بعضی از دانش آموزان و دانشجویان در تحصیل، ناتوانی در تمرکز به خاطر خودارضایی می باشد.

 ۳)  ضعف حافظه

ضعف و کندی حافظه از شایع ترین عوارض روانی ناشی از استمناء می باشد همچنین یکی از علل ابتلا به آلزایمر زودرس در دوران میان سالی استمنای بیش از حد در دوران جوانی می باشد.

۴) كج خلقی و گوشه گيری

۵) احساس گناه و عذاب وجدان ( نفرت از خود )

بسیاری از مبتلایان به استمناء مخصوصاً آن هایی که دارای اعتقادات و باورهای دینی و مذهبی هستند احساس گناه و عذاب وجدان شدیدی می کنند و گاهی اوقات حس می کنند از خود متنفر شده اند. اگرچه به اعتقاد ما در شرایطی که این همه عوامل تحریک کننده ی جنسی در اینترنت و ماهواره و خیابان و حتی در بعضی از موسیقی های سبک جدید وجود دارد، شخصی که استمناء می کند را نمی توان فردی ناپاک و مورد خشم خدای دانا و حکیم دانست با این حال گاهی اوقات احساس گناه سراسر وجود فرد بیمار را در بر می گیرد و حتی باعث می شود بسیاری از کارهای پسندیده ی خود مثل خواندن نماز و راز نیاز با خدا ی بزرگ را با این استدلال که فردی ناپاک می باشد و عبادتش فایده ای ندارد رها کند. (برای توضیح بیشتر در این مورد اینجا را کلیک کنید)

۶) استرس و اضطراب

۷) حساسیت بیش از حد و زودرنجی

۸) بی خوابی و یا کم خوابی

بی خوابی، کم خوابی و خواب آشفته یکی از عوارض رایج ناشی از استمناء می باشد.

۹) ایجاد احساس حقارت و کم رویی غیر طبیعی در شخص مبتلا

یکی از عوارض روانی استمناء نوعی ضعف شخصیتی است که همراه با احساس حقارت و کم رویی غیر عادی همراه است. این ضعف شخصیتی را می توان در تعامل فرد بیمار با جامعه مخصوصاً ارتباط با جنس مخالف مشاهده نمود.

۱۰) پرخاشگری و تند خویی

۱۱) تمايل به هم جنس بازی

عده ای از افراد مبتلا به بیماری استمناء حاضرند خود را در اختيار ديگران قرار داده و به شکل معکوس نیاز جنسی خود را برطرف کنند. این ویژگی در بین پسران مبتلا به استمنای شدید شایع تر است. علاوه بر تمایل به هم جنس بازی، دیده شده در بعضی موارد، پسرها به نواميس خود چشم دارند و...

۱۲) تحريك شدن در اثر كوچك ترين مسائل جنسی

گاهی اوقات بعضی از مبتلايان به استمناء بر اثر افراط در اين عمل به يك نوع بيماری جنون استمناء كه شباهت زيادی به ساديسم دارد مبتلا می شوند و آن وقت حتی با مشاهده ی سگ و گربه هم به فكر استمناء مي افتند و بلافاصله مشغول عمل می شوند لذا در اثر افراط بيش از حد، قوای تناسلی آن ها به مرور زمان ضعیف شده و حتی به وضع دلخراشی از كار می افتد.

۱۳) جنون و دیوانگی

دیده شده کسانی که سال های متمادی، آن هم به شکل مفرط استمناء می کنند، نهايتاً ديوانه می شوند و كار آن ها به بيمارستان های روانی كشيده می شود. تعداد قابل توجهی از بیماران بیمارستان های روانی از استمنای بیش ار حد و عوارض جسمانی و روانی آن رنج می برند.

+ نوشته شده توسط فرزاد در پنجشنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۸ و ساعت 10:53 |